Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Błędy przy eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Czego się wystrzegać?

Bezawaryjna praca przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad użytkowania instalacji. Czego nie należy robić w budynku zaopatrzonym w oczyszczalnię biologiczną lub drenażową? Jakie są najczęściej popełniane błędy przy eksploatacji oczyszczalni przydomowej? Pytania te zadaliśmy ekspertowi. Oto, czego dowiedzieliśmy się na temat użytkowania oczyszczalni ścieków.
Najczęściej popełniane błędy przy eksploatacji oczyszczalni przydomowej
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zarówno biologiczna, jak i drenażowa – wymaga odpowiedniego użytkowania. Posiadając oczyszczalnię przydomową należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących częstotliwości obsługi, sposobu konserwacji oraz rodzaju odprowadzanych nieczystości. Dzięki temu można zapewnić sobie bezawaryjną, wydajną, wieloletnią pracę urządzenia.
Jak wyjaśnia ekspert z małopolskiej firmy MAWEX EKO montującej ekologiczne oczyszczalnie ścieków: do najczęściej popełnianych błędów przy eksploatacji przydomowych oczyszczalni należą: nieregularne usuwanie osadów oraz brak konserwacji instalacji.
Nowoczesne urządzenia są praktycznie bezobsługowe, co nie oznacza jednak, że nie wymagają żadnych zabiegów. Owszem – ich codzienna obsługa nie jest konieczna. Należy jednak regularnie przeprowadzać pewne czynności, takie jak usuwanie nagromadzonych w zbiorniku osadów. Zabieg ten wskazany jest przynajmniej raz do roku. Równie ważna jest konserwacja oczyszczalni, zwłaszcza w momencie pojawienia się nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.
Czego nie należy odprowadzać do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Bardzo często popełnianym błędem w użytkowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków jest również odprowadzanie do kanalizacji substancji, które nie podlegają rozkładowi. Może to skutkować poważną awarią instalacji. Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków należy wystrzegać się stosowania mocnych detergentów i środków bakteriobójczych. Takie urządzenia jak oczyszczalnia przydomowa BioPura, BioDisc, BioSafe i wiele innych, wymagają odpowiednich środków czystości. Konieczne jest również uzupełnianie – a niekiedy odbudowywanie – flory bakteryjnej za pomocą specjalnych biopreparatów.
Oczyszczalni biologicznej i drenażowej szkodzą smary, oleje i zbyt duża ilość tłuszczu tworząca na powierzchni ścieków gruby kożuch. Unikać trzeba nieczystości pochodzenia zwierzęcego, kwasów, lakierów, farb czy rozpuszczalników. Co więcej, nie powinno się odprowadzać do instalacji dużych ilości wody, pochodzącej na przykład z basenu.
Prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga wdrożenia kilku prostych reguł do codziennego życia. Należy uważać na to, co odprowadzane jest do instalacji. Do grafiku koniecznie trzeba wpisać coroczne opróżnianie zbiornika z osadu i okresowe przeglądy urządzenia. Dbając o właściwe użytkowanie i stan instalacji można korzystać z niej wiele lat!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana