Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?

Odpowiednie zabezpieczenie obiektu budowlanego przed pożarem to obowiązek każdego właściciela lub zarządcy – zarówno budynku mieszkalnego, jak i przemysłowego. W niektórych z nich stosowana jest specjalna instrukcja bezpieczeństwa pożarowego, która określa wymagania odnoszące się do ochrony pożarowej w danym miejscu. Co powinna zawierać? Odpowiadamy w artykule!
Czym jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to nic innego, jak specjalnie opracowany dokument, który opisuje zagadnienia związane z bezpieczeństwem pożarowym danego budynku, innego obiektu budowlanego lub terenu. Są one sporządzane w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa, które mówią także o tym, że jej treść muszą znać wszyscy pracownicy znajdujący się na terenie budynku. Konieczne jest także ścisłe przestrzeganie zawartych w niej ustaleń, które odnoszą się do każdej pracującej osoby. Jak dodaje ekspert z firmy Akint, która oferuje przeglądy systemów ppoż:
Dokument opracowywany jest po to, aby użytkownicy budynku wiedzieli, jak postępować w przypadku zagrożenia, jak przeprowadzić szybką i bezpieczną ewakuację, jakie środki bezpieczeństwa znajdują się na terenie obiektu oraz jak korzystać z urządzeń przeciwpożarowych.
Co zawiera instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego niejako składa się z 3 części, czyli z:
części opisowej – musi być ona opracowana przez uprawnionych do tego specjalistów i dostosowana do danego budynku w oparciu o jego specyfikację. Znajdują się w niej informacje dotyczące warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu oraz sprzętu przeciwpożarowego – ze zwróceniem uwagi na to, czy jest on regularnie poddawany konserwacjom i przeglądom systemów ppoż. Ponadto opisane są w niej kroki, jakie należy podjąć w przypadku zagrożenia, sposoby ewakuacji, sposoby zabezpieczania prac niebezpiecznych pożarowo (jeśli są one przewidziane), a także obowiązki i zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla stałych użytkowników obiektu. W tej części wskazana jest także osoba opracowująca dokument oraz sposób zapoznawania użytkowników budynku z instrukcją,
część graficzna – zawiera m.in. warunki ewakuacji, wykaz stref zagrożonych pożarem, podział obiektu na strefy pożarowe, lokalizację urządzeń ppoż oraz usytuowanie terenu,
załączniki – są to np. oświadczenia pracowników o zapoznaniu się z treścią instrukcji.
Warto pamiętać, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to bardzo ważny dokument, dlatego istotne jest, aby był czytelny i odpowiednio opracowany. Znajomość wszystkich zawartych w nim zasad może w przypadku pożaru uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana