Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co w sytuacji gdy budynek nie przeszedł kontroli okresowej?
Każdy właściciel budynku zobligowany jest do utrzymania obiektu w dobrym stanie technicznym i wizualnym, by zapobiec ewentualnemu pogorszeniu stanu technicznego budynku. Zgodnie z prawem każdy budynek podlega okresowej kontroli. Na czym konkretnie polegają przeglądy domów i innych budynków? Kiedy trzeba je wykonać? Co w sytuacji, gdy w budynku zostaną wykryte nieprawidłowości?
Jakie kontrole obejmuje przegląd domu?
Obowiązkowym okresowym kontrolom i przeglądom w budynkach podlegają m. in. instalacje gazowe oraz przewody kominowe, w tym dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Przegląd instalacji gazowej oraz przewodów kominowych powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Regularnym przeglądom budowlanym podlega ponadto instalacja elektryczna i piorunochrony. Podczas przeglądu sprawdzana jest sprawność poszczególnych połączeń, a także stan osprzętu, zabezpieczeń oraz izolacji przewodów. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej i piorunochronów należy przeprowadzać co najmniej raz na 5 lat. Również raz na 5 lat wykonać należy przegląd ogólnobudowlany, podczas którego sprawdzany jest stan techniczny budynku, jego estetyka i otoczenie.
Przeczytaj również: Co obejmują obowiązkowe przeglądy budynków i jak często należy je przeprowadzać?
Zarówno przeglądy roczne, jak i pięcioletnie należy zlecić specjalistycznym firmom, takim jak na przykład BAKS z Katowic, zatrudniającym wykwalifikowanych i uprawnionych do określonych czynności, specjalistów.
Co w przypadku wykrycia nieprawidłowości?
W przypadku wykrycia ewentualnych uchybień i nieprawidłowości w trakcie przeprowadzania kontroli okresowej budynku, właściciel zostaje wezwany do usunięcia wad lub uzupełnienia braków mogących spowodować niebezpieczeństwo. Jeśli mimo stwierdzonych wad domu właściciel nie dokona niezbędnych napraw i nie uzupełni wymaganych braków, podlega on karze grzywny do 5 tysięcy złotych, karze ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach także karze pozbawienia wolności.
Jeśli mimo stwierdzonych wad obiektu, właściciel nie dokona niezbędnych napraw, w wyniku czego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub do śmierci człowieka, wówczas kary są zdecydowanie poważniejsze. Orzeka o nich wtedy sąd na podstawie Kodeksu karnego. Brak okresowego przeglądu budynku lub zaniechanie wykonania koniecznych napraw, może skutkować ponadto odmową wypłaty odszkodowania – np. w przypadku zalania czy pożaru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana