Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co wchodzi w zakres badań cementu?
Jakość cementu ma bezpośredni wpływ na to, jaki będzie przygotowywany z niego beton, zaprawy cementowe czy cementowo-wapienne. Konkretne wymagania dotyczące składu, kryteriów zgodności oraz właściwości zarówno cementów powszechnego użytku, jak i cementów specjalnych określają w naszym kraju dwie normy: PN-EN 197-1:2012 i PN-B-19707:2013. Aby dowiedzieć się, czy dany cement je spełnia, należy przeprowadzić odpowiednie badania. Ich realizacją zajmują się akredytowane laboratoria budowlane.
Dlaczego jakość cementu jest ważna?
Cement jest podstawowym składnikiem betonu. Z tego względu jego jakość wpływa na to, czy powstające konstrukcje budowlane będą stabilne, trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jakość cementu musi być zatem stale kontrolowana, aby wznoszone z jego udziałem konstrukcje nie traciły z czasem swojej nośności lub walorów estetycznych. Ponieważ cement jest ważnym surowcem stosowanym w budownictwie, a jego właściwości mają bezpośredni wpływ na stabilność i bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych, jest on produktem znormalizowanym na poziomie normy europejskiej EN. Aby mógł zostać dopuszczony do obrotu i wykorzystywany na placach budów, musi najpierw przejść serię rygorystycznych badań.
Jakie właściwości cementu są sprawdzane podczas badań?
Podczas badań cementu sprawdzane są różne jego właściwości, a następnie porównywane z obowiązującymi normami. Jeśli cement spełnia wszystkie określone w normach budowlanych kryteria, może być dopuszczony do użytku. Badania cementu mogą wykonywać tylko akredytowane laboratoria budowlane takie jak np. Grupa Barg. W ich skład wchodzą: badania wytrzymałości na ściskanie, zginanie, a także badania czasu wiązania (przeprowadzane metodą aparatu Vicata), badanie stałości objętości (realizowane przy użyciu metody Le Chateliera) oraz badanie aktywności pucolanowej popiołu lotnego. Poza wymienionymi wyżej badaniami cementu przeprowadza się również analizę spoiw, gdyż ich właściwości mają wpływ na końcową jakość produktów.
Czym się sugerować, wybierając cement?
Kupując cement, dobieraj go zawsze go do konkretnych zastosowań. Jeżeli nie wiesz, jaki cement będzie odpowiedni, zapytaj o to specjalistów. Laboratoria budowlane realizujące badania cementu oferują też doradztwo techniczne w zakresie doboru właściwych materiałów. Wybierając cement, zwracaj uwagę na jego przeznaczenie i jakość. Musi on pochodzić od renomowanych producentów i być oznaczony symbolem CE lub znakiem budowlanym B. Unikaj kupowania cementu z Certyfikatem Zgodności, który został wystawiony na zgodność z Aprobatą Techniczną, szukaj produktów, które powołują się na normę PN-EN 197-1. Zawsze sprawdzaj jego datę ważności, musi być ona czytelna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana