Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy mgła wodna może być stosowana w każdym obiekcie?
Skuteczne gaszenie pożarów wymaga korzystania z odpowiednio dobranych urządzeń oraz zastosowania środka, który pomoże w odcięciu dopływu tlenu podtrzymującego reakcję spalania i zmniejszeniu temperatury w celu ograniczenia ryzyka zapłonu kolejnych materiałów. Rozwiązania, które mogą być użyte, powinny jednak być dopasowane do specyfiki danego obiektu, a także uwzględniać obecność w nim ludzi. Uniwersalną metodą okazuje się mgła wodna.
Czym jest mgła wodna?
Woda jest najpopularniejszym środkiem gaśniczym. Pozwala ona na odbieranie bardzo dużych ilości energii cieplnej w procesie swej przemiany fazowej, a ponadto blokuje dostęp tlenu do pokrytych jej warstwą materiałów. Jej efektywność będzie jednak większa, gdy korzysta się z niej w postaci mgły wodnej, a więc zawieszonych w powietrzu kropel o bardzo małych rozmiarach. Dzięki temu znacznie większa ilość cząsteczek wody ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, co z kolei sprawia, że ilość energii, jaka może być skutecznie pochłonięta zwiększa się. Plusem korzystania z mgły wodnej będzie także jej swobodne rozprzestrzenianie się na dużym obszarze oraz stosunkowo niewielka ilość wody potrzebnej do uzyskania pożądanego rezultatu, co rozwiązuje wiele problemów związanych z magazynowaniem i przesyłem dużych ilości środka gaśniczego. Zaletą takiej technologii będzie również fakt, że ogranicza ona zadymienie, redukuje niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się iskier, a także ochładza substancje zagrożone zapłonem. Warto pamiętać także o tym, że mgła wytwarzana w systemach wysokociśnieniowych będzie pomagała w wyparciu części powietrza z bezpośredniego sąsiedztwa płomieni. Mgła wodna będzie też całkowicie bezpieczna dla osób przebywających wewnątrz gaszonego obiektu.
Gdzie nie można używać mgły wodnej?
Mgłą wodna jest bardzo uniwersalna, jednak jej stosowanie napotyka na pewne ograniczenie. Nie będzie ona efektywna w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości przepływu powietrza. Nie można jej stosować w miejscach, w których znajdują się substancje chemiczne gwałtownie reagujące z wodą. Systemy przeznaczone do gaszenia z wykorzystaniem mgły wodnej projektuje i wykonuje firma Pliszka z Gdańska, specjalizująca się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Oferuje zarówno instalacje wysokociśnieniowe, jak i niskociśnieniowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana