Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy mgła wodna może być stosowana w każdym obiekcie?

Skuteczne gaszenie pożarów wymaga korzystania z odpowiednio dobranych urządzeń oraz zastosowania środka, który pomoże w odcięciu dopływu tlenu podtrzymującego reakcję spalania i zmniejszeniu temperatury w celu ograniczenia ryzyka zapłonu kolejnych materiałów. Rozwiązania, które mogą być użyte, powinny jednak być dopasowane do specyfiki danego obiektu, a także uwzględniać obecność w nim ludzi. Uniwersalną metodą okazuje się mgła wodna.
Czym jest mgła wodna?
Woda jest najpopularniejszym środkiem gaśniczym. Pozwala ona na odbieranie bardzo dużych ilości energii cieplnej w procesie swej przemiany fazowej, a ponadto blokuje dostęp tlenu do pokrytych jej warstwą materiałów. Jej efektywność będzie jednak większa, gdy korzysta się z niej w postaci mgły wodnej, a więc zawieszonych w powietrzu kropel o bardzo małych rozmiarach. Dzięki temu znacznie większa ilość cząsteczek wody ma bezpośredni kontakt z otoczeniem, co z kolei sprawia, że ilość energii, jaka może być skutecznie pochłonięta zwiększa się. Plusem korzystania z mgły wodnej będzie także jej swobodne rozprzestrzenianie się na dużym obszarze oraz stosunkowo niewielka ilość wody potrzebnej do uzyskania pożądanego rezultatu, co rozwiązuje wiele problemów związanych z magazynowaniem i przesyłem dużych ilości środka gaśniczego. Zaletą takiej technologii będzie również fakt, że ogranicza ona zadymienie, redukuje niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się iskier, a także ochładza substancje zagrożone zapłonem. Warto pamiętać także o tym, że mgła wytwarzana w systemach wysokociśnieniowych będzie pomagała w wyparciu części powietrza z bezpośredniego sąsiedztwa płomieni. Mgła wodna będzie też całkowicie bezpieczna dla osób przebywających wewnątrz gaszonego obiektu.
Przeczytaj również: Cykl życia architektury
Gdzie nie można używać mgły wodnej?
Mgłą wodna jest bardzo uniwersalna, jednak jej stosowanie napotyka na pewne ograniczenie. Nie będzie ona efektywna w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości przepływu powietrza. Nie można jej stosować w miejscach, w których znajdują się substancje chemiczne gwałtownie reagujące z wodą. Systemy przeznaczone do gaszenia z wykorzystaniem mgły wodnej projektuje i wykonuje firma Pliszka z Gdańska, specjalizująca się w zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Oferuje zarówno instalacje wysokociśnieniowe, jak i niskociśnieniowe.
Przeczytaj również: Znaczenie projektu w procesie budowy domu
Przeczytaj również: Na którym etapie inwestycji deweloperskiej warto przygotować makietę 3D?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana