Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy projektowanie ogrodu na własną rękę to dobry pomysł?
Obok domu masz trochę wolnej przestrzeni? Dobrze by było zaaranżować jakiś ogród i miejsce do wypoczynku, prawda? Ale jak się za to zabrać? Skąd wiedzieć, jakie wymagania mają poszczególne rośliny? A może lepszym pomysłem będzie oddanie tego zadania w ręce doświadczonego projektanta ogrodów? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak zaprojektować ogród tak, żeby być z niego zadowolonym.
Samodzielne projektowanie ogrodu
Jeśli czujesz się na siłach, ogród możesz zaprojektować samodzielnie. W końcu to nie operacja na otwartym sercu, a drobne pomyłki można dość łatwo naprawić. Najlepszy czas na projektowanie ogrodu to zima. Na początku narysuj plan działki (niech 1 centymetr na kartce odpowiada 1 metrowi działki), zaznacz granice, dom, garaż bądź inne budynki, studnię bądź wszelkie instalacje (kanalizacyjne, elektryczne). Jeśli na działce znajdują się drzewa, uszanuj je i pozwól im grać główną rolę w Twoim ogrodzie.
W przypadku gdy działka znajduje się przy ruchliwej ulicy lub cokolwiek innego zakłóca Ci prywatność, spróbuj to zasłonić, odizolować strefą zieleni. Zastanów się, jakie są potrzeby Twoje i Twojej rodziny: altana ogrodowa, plac zabaw dla dzieci, oczko wodne, a może stanowisko grillowe? Umieść to na planie. Pamiętaj o następujących zasadach kompozycji:
unikaj niepohamowanej różnorodności, która będzie prowadzić do chaosu, sadź raczej kilka roślin tego samego gatunku w niewielkiej odległości,
nie komplikuj, wymyślne kształty rabat czy ścieżek nie będą praktyczne,
zachowaj proporcje, puste przestrzenie powinny być równoważone strefami krzewów, bylin bądź innych roślin,
dopasuj styl ogrodu do domu – ogród przy domu nowoczesnym będziemy projektować inaczej niż ogród przy domu w stylu dworku.
Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z darmowych programów dostępnych w Internecie. Aplikacja do projektowania ogrodu ułatwi Ci wybór roślin, a także pozwoli zobaczyć podgląd w 3D w zależności od pory roku bądź wieku ogrodu. Takie rozwiązanie jest naprawdę pomocne. Możesz też szukać wskazówek w książkach i podręcznikach. Znajdziesz w nich między innymi takie zagadnienia jak podstawy projektowania ogrodów, w tym inwentaryzacja i podział funkcjonalno-przestrzenny, pomiary terenowe czy technika rysunku projektowego.
Projektowanie ogrodu przez fachowca
Choć dla żądnych wiedzy niemożliwe nie istnieje, nie bój się rozważyć skorzystania z usług architekta krajobrazu. Jest to osoba wykwalifikowana, która ma już za sobą wiele realizacji, zna podstawowe błędy i wie, jak ich unikać. Ukończyła nie tylko kurs projektowania ogrodów, ale kilkuletnie studia inżynierskie, które gwarantują znajomość obowiązujących przepisów i norm.
Zakładanie ogrodów przez ekspertów w swoim fachu pozwoli uniknąć nieudanej samodzielnej realizacji, która prędzej czy później będzie musiała być poprawiona. Poniesione koszty finansowe są porównywalne w obu wypadkach. Jednak największą korzyścią ze zlecenia projektowania ogrodu specjaliście jest pewność, że architekt maksymalnie wykorzysta potencjał Twojego ogrodu i weźmie przy tym pod uwagę Twoje preferencje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana