Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym są tzw. ścianki berlińskie?
Ścianka berlińska jest tymczasową konstrukcją, wykorzystywaną głównie w czasie wykonywania głębokich wykopów w formie obudowy. Ścianki berlińskie składają się z pali i opinki z drewnianych krawędziaków. Mogą to być także ściśle przylegające do siebie stalowe wypraski w postaci profili dwuteowych i ceowników wwierconych w podłoże. Podczas wykonywania wykopów wzmacnianych ścianką berlińską co jeden słup stosuje się kotwienie ze stalowych oczepów.
Jak powstaje ścianka berlińska?
Ścianka berlińska jest konstrukcją oporową typu lekkiego i po raz pierwszy została zastosowana do budowy berlińskiego metra – stąd jej nazwa. Słupy, z których zbudowana jest ścianka berlińska, są wbijane młotem hydraulicznym lub wibromłotem bądź osadzane w wywierconym wcześniej otworze, a następnie zalewane betonem. Pomiędzy palami w trakcie głębienia wykopu montuje się opinki z drewna, stali lub betonu. Rozstaw palów dobierany jest w zależności od głębokości wykopu i zastanych warunków gruntowych. Pale montuje się na granicy wykopu, a podczas jego pogłębiania stopniowo wypełnia się odsłonięte przestrzenie pomiędzy słupami i opinką, przy czym opinki drewniane mocuje się od dołu a pozostałe od góry. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to ściankę berlińską wzmacnia się dodatkowymi kotwami i rozporami.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się ścianki berlińskie?
Zastosowanie ścianek berlińskich
Ścianki berlińskie wykorzystuje EL-KOP, firma wykonująca prace ziemne w pomorskim. Ścianki można stosować podczas wykonywania wykopów, których głębokość przekracza poziom wód gruntowych pod warunkiem zastosowania odwodnienia – ścianka nie jest bowiem szczelna. Przy projektowaniu ścianek bierze się pod uwagę spoistość gruntów, poziom wody, ciężar objętościowy gruntu i gabaryty wykopu. Ścianek berlińskich nie można wykorzystywać w okolicy obiektów budowlanych ze względu na ryzyko uszkodzenia ich konstrukcji na skutek osiadania.
Co do zasady zabezpieczenie wykopu jest wymagane niemalże w każdym przypadku, a wyjątek stanowią wyłącznie grunty o zwartej strukturze pod warunkiem, że teren wokół wykopu nie jest obciążony. Ścianka berlińska może stanowić przedłużenie innych systemów oporowych, ponieważ bardzo łatwo jest ją dostosować do aktualnych potrzeb budowlanych. Zaletą ścianek berlińskich jest niski koszt budowy i szybkość montażu oraz możliwość odzysku materiałów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana