Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym się zajmuje dekorator wnętrz? Kto może nim zostać?
Kupiłeś i wyremontowałeś dom? A może wybudowałeś go od samego początku i nadszedł w końcu czas na jego urządzanie i dekorowanie? Czy można zrobić to samemu, czy lepiej skorzystać z usług dekoratora wnętrz? Czym różni się zawód dekoratora wnętrz od architekta czy projektanta? Przeczytaj artykuł i sprawdź, który specjalista zaoferuje Ci usługi, których najbardziej potrzebujesz.
Architekt, projektant czy dekorator wnętrz?
Mało kto rozróżnia te trzy zawody, a różnica jest dość duża i istotna. Architekci wnętrz zajmują się projektowaniem układu funkcjonalno-użytkowego pomieszczeń. Uwzględniają ich przeznaczenie, ergonomię, a także aktualne przepisy i zasady bezpieczeństwa. Posiadają wiedzę m.in. z zakresu konstrukcji budynków, materiałozanwstwa czy prawa budowlanego. Z kolei projektanci wnętrz to najczęściej osoby powiązane z danym producentem bądź sklepem, które specjalizują się w projektowaniu konkretnego typu pomieszczeń np. łazienek bądź kuchni. Co robi dekorator wnętrz? Jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się dekorowaniem, aranżacją, tworzeniem ostatecznego wystroju wnętrz. Charakteryzuje go duże poczucie estetyki, a także znajomość trendów i umiejętność oceny jakości produktów.
Jak zostać dekoratorem wnętrz?
W przeciwieństwie do zawodu architekta wnętrz, zawód dekoratora nie jest w żaden sposób regulowany prawnie. To znaczy, że każdy może się nim nazywać, nie musi ukończyć żadnych studiów ani posiadać certyfikatów. Najczęściej dekorator wnętrz to osoba wykształceniem plastycznym – zna się na kolorach, fakturach, umie je łączyć i nadawać spójny charakter.
Dobrym punktem wyjścia do wykonywania zawodu dekoratora jest ukończenie kursu aranżacji wnętrz. W programie takiego szkolenia znajdują się najczęściej takie zagadnienia jak podstawy rysunku technicznego i odręcznego, materiałoznawstwa, ergonomii miar człowieka, a także zasady projektowania oświetlenia, inwentaryzacji pomieszczeń czy współpracy z klientem.
Z usług dekoratora wnętrz możemy skorzystać, gdy zależy nam na odmianie wystroju wnętrza, urządzeniu go w konkretnym stylu np. boho czy skandynawskim, odświeżeniu jego wyglądu przy niewielkim nakładzie finansowym lub gdy z jakiegoś powodu pomieszczenie jest wyjątkowo trudne do urządzenia i sami nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić. Dekorator wnętrz z pewnością nie pomoże nam, gdy oczekujemy zmiany funkcjonalności pomieszczeń np. przekształcenia sypialni w kuchnię bądź łazienki w garderobę.
Ile zarabia dekorator wnętrz?
Zarobki dekoratorów wnętrz różnią się w zależności od miejsca zatrudnienia, ilości i zakresu zleceń oraz doświadczenia. Przygotowanie projektu niewielkiego mieszkania to zarobek rzędu kilkuset złotych, natomiast zaaranżowanie większej przestrzeni może przynieść zysk w wysokości kilku tysięcy złotych. Nie trzeba jednakże urządzać tylko mieszkań. W grę wchodzą także hotele, biura czy lokale gastronomiczne. Można specjalizować się również w aranżacji planów zdjęciowych, wtedy zarobki będą większe. Dekoratorzy wnętrz zarabiają miesięcznie średnio 4000 złotych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana