Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy podatkowego i ile to kosztuje?
Zmiany w prawie podatkowym są na tyle częste, że czasami trudno się w nich odnaleźć. Można samemu wgryzać się w kolejne regulacje prawne, ale jednak nieoceniona w takich sytuacjach jest pomoc doświadczonego doradcy podatkowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie usługi proponowane są na rynku doradztwa podatkowego oraz jakie warunki musi spełnić osoba, aby móc nazywać się doradcą podatkowym.
Czym zajmuje się doradca podatkowy?
Jak sama nazwa wskazuje, doradca podatkowy doradza w kwestiach związanych z prawem podatkowym. Warto wiedzieć, że jest to zawód zaufania publicznego i podlega on prawom etyki doradcy podatkowego. Jest on regulowany prawnie – obowiązuje ustawa o doradztwie podatkowym, która określa zakres działalności oraz warunki, które trzeba spełnić, aby świadczyć usługi jako doradca podatkowy.
Żeby zdobyć uprawnienia doradcy podatkowego, konieczne jest ukończenie studiów wyższych, odbycie sześciomiesięcznej praktyki zawodowej w Polsce, posiadanie pełni praw publicznych oraz zdolności do czynności prawnych, a także złożenie egzaminu na doradcę podatkowego z wynikiem pozytywnym. W ciągu 3 lat od zdania egzaminu należy wystąpić z wnioskiem o wpisanie na listę doradców podatkowych. Warto wiedzieć, że Krajowa Izba Doradców Podatkowych regularnie organizuje kursy przygotowujące do państwowego egzaminu.
Co ciekawe, egzamin na doradcę podatkowego jest stosunkowo trudny. W części pisemnej egzaminu trzeba udzielić odpowiedzi na 100 pytań oraz rozwiązać zadanie, które polega na sporządzeniu projektu wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. Osoby, które udzielą 80% prawidłowych odpowiedzi oraz uzyskają 10 punktów za zadanie otwarte, przystępują do części ustnej. Żeby zdać część ustną, trzeba otrzymać minimum 70% maksymalnej liczby punktów.
Ile kosztują usługi doradcy podatkowego?
Do zadań doradcy podatkowego należy między innymi:
udzielanie podatnikom porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich zobowiązań podatkowych i celnych,
sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych na zlecenie podatnika,
reprezentowanie podatników w roli pełnomocnika w postępowaniu przed organami administracji publicznej,
udzielanie pomocy bądź prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych i innej ewidencji do celów podatkowych.
Nie istnieją odgórne regulacje prawne dotyczące cen usług udzielanych przez doradców podatkowych. Wynagrodzenie ustalane jest z klientem i zapisywane w umowie. Doradcy sami opracowują cenniki. Średnie koszty za udzielenie porady to 300 – 500 złotych, przeprowadzenie audytu podatkowego – od 500 złotych wzwyż, przygotowanie zeznania podatkowego bądź deklaracji kosztuje zazwyczaj 100 – 200 złotych.
Jak wybrać doradcę podatkowego?
Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług wybranego doradcy, dobrze jest sprawdzić, czy posiada on uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Lista doradców podatkowych, którzy spełniają wszystkie wymagania, znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Co ważne, doradcy podatkowi nie mogą reklamować swoich usług. Z tego względu najlepiej jest się opierać na poleceniach innych osób, które korzystały już z pomocy danego doradcy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana