Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Hydroizolacja tuneli w teorii i praktyce
Woda ma bardzo niekorzystny wpływ na różnego rodzaju konstrukcje, które są na nią regularnie narażane. W związku z tym należy odpowiednio je zabezpieczać, by przenikająca wilgoć nie niszczyła ich, nie osłabiała ich trwałości ani nie doprowadzała do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, takich jak pleśń. Wśród konstrukcji, które wymagają szczególnej ochrony, znajdują się tunele. Odpowiadamy, na czym polega hydroizolacja tych elementów.
Z czego wykonuje się hydroizolację tuneli?
Hydroizolacja tuneli wykonywana jest przy pomocy specjalnej folii ochronnej, która cechuje się niezwykłą szczelnością i odpornością na wiele niekorzystnych czynników. Jest to niezbrojona membrana wytwarzana na bazie PVC w kolorze czarnym z żółtą warstwą sygnalizacyjną. Wyróżnia się wieloletnią żywotnością i trwałością, dzięki czemu sprawdzi się w nawet wyjątkowo narażonych na wilgoć miejscach. Co istotne, folia występuje w kilku grubościach do wyboru:
1,5 mm,
2,0 mm,
2,1 mm,
2,2 mm.
Przed czym chroni hydroizolacja tuneli?
Folia stosowana do hydroizolacji tuneli ma przede wszystkim na celu ochronę przed wilgocią przenikającą do nich z gruntu oraz wodami gruntowymi. Niepożądane działanie wody mogłoby bowiem znacznie osłabiać konstrukcję tuneli. Izolacja tego typu chroni również przed niektórymi innymi cieczami oraz może być stosowana w środowisku narażonym na oddziaływanie różnego typu korozji.
Rodzaje hydroizolacji tuneli
Systemy hydroizolacji tuneli oferowane przez renomowane firmy, takie jak Fatra, dla przykładu system FATRAFOL T, mogą być stosowane w różnego rodzaju konstrukcjach. Za ich pomocą można tworzyć zarówno podstawowe (jednowarstwowe, otwarte), jak i bardziej skomplikowane systemy, które podzielone są na sektory, a także pozwalają na ich czyszczenie oraz naprawę w razie potrzeby. Co istotne, hydroizolacja może być montowana w tunelach:
drążonych,
głębionych,
zasypywanych.
Systemy izolacyjne świetnie sprawdzają się w każdym środowisku oraz mogą być stosowane w zarówno bardzo niskich (od -20 stopni Celsjusza), jak i wysokich (do +40 stopni Celsjusza) temperaturach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana