Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrze zaplanować budżet domowy i monitorować wydatki?
Wielokrotnie próbowałeś zapanować nad budżetem domowym, ale pieniądze jak na złość uciekają w mgnieniu oka i kończą się długo przed wypłatą? Gdzieś musisz popełniać błędy. Być może zapominasz odłożyć poduszkę finansową na nieplanowane wydatki takie jak prywatna wizyta u lekarza czy wymiana zepsutej zmywarki na nową? Przeczytaj artykuł i poznaj skuteczne metody planowania budżetu domowego i monitorowania wydatków.
Planowanie budżetu domowego
Po pierwsze, nie przejmuj się faktem, że to, co zaplanowane na arkuszu papieru, rozjeżdża się ze stanem rzeczywistym. Zawsze tak jest! Najważniejsze, żeby te różnice z miesiąca na miesiąc starać się minimalizować. Po drugie, weź kartkę papieru bądź siądź do komputera i otwórz arkusz kalkulacyjny, w którym rozplanujesz budżet domowy. Na początku zanotuj kwotę wynagrodzenia netto z ubiegłego miesiąca. Dlaczego z ubiegłego miesiąca? To pieniądze, którymi realnie możesz gospodarować. Nie ma przecież sensu zastanawiać się, na co wydasz premię, która być może będzie w przyszłym miesiącu, a być może nie.
Następnie spisz wszystkie stałe wydatki takie jak opłaty za mieszkanie, transport (paliwo, bilety autobusowe, parkingi płatne), jedzenie, raty kredytów i wszystkie inne zobowiązania, na które co miesiąc musisz mieć odłożone pieniądze. Zrobione? Dawaj dalej! Odejmij od kwoty zarobków wszystkie wydatki stałe (upewnij się, że o niczym nie zapomniałeś) i zapisz kwotę będącą wynikiem obliczeń. To nie koniec planowania budżetu domowego.
Kolejnym etapem jest uwzględnienie w planie wydatków jednorazowych np. przeglądu auta czy weekendowego wyjazdu. Po spisaniu tych kosztów odejmij je od wyniku, który otrzymałeś w poprzednim etapie planowania. Jeśli wynik jest dodatni – super! Jeśli jednak otrzymałeś kwotę ujemną, musisz zmniejszyć wydatki albo zwiększyć zarobki, ewentualnie skorzystać z oszczędności, jeśli takie posiadasz.
Pamiętaj też o umieszczeniu w planie budżetu domowego wydatków nieregularnych takich jak wizyty u lekarzy i wykupienie lekarstw, ubrania czy prezentu urodzinowe i świąteczne. Zsumuj, ile pieniędzy wydajesz na te rzeczy w ciągu roku, następnie podziel tę liczbę na 10 i koniecznie dodaj ją do wydatków stałych.
Nikt nie powiedział, że zarządzanie budżetem domowym jest proste. Można się jednak tego nauczyć. Doskonalenie umiejętności w tym zakresie będzie trwało, dlatego daj sobie czas i nie wywieraj presji – w końcu nie od razu Rzym zbudowano. Do monitorowania wydatków świetnie sprawdzi się aplikacja na telefon, która zawsze będzie pod ręką. Dlaczego to dobry pomysł? Aplikacje do zarządzania budżetem domowym są intuicyjne i proste w obsłudze. Niektóre z nich posiadają też dodatkowe funkcje np. przypomnienia o comiesięcznych płatnościach.
Jak dorobić do domowego budżetu?
Kiedy wydatki okazują się większe niż zarobki, nie ma innej możliwości – trzeba spróbować dorobić. Jakie są na to najprostsze sposoby?
udzielanie korepetycji
proste prace fizyczne np. sprzątanie, zbieranie owoców latem, przeprowadzanie inwentaryzacji
opieka nad dziećmi, osobami starszymi lub zwierzętami
wystawianie przedmiotów, z których już nie korzystamy (w dobrym stanie) na aukcjach internetowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana