Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak można wykorzystać ziemię z wykopu?
Ziemia po wykopie może zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów, między innymi do niwelacji nierówności terenu oraz do wykonania nasypów. Ziemię żyzną można użyć w ogródku a piaszczystą do nieco innych celów, na przykład do układania na podłożach podmokłych i torfowych. Aby jednak ziemia po wykopie mogła zostać wykorzystana, warto ją odpowiednio zabezpieczyć, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia.
Co zrobić z ziemią z wykopu?
Ziemię po wykopie należy składować w jednym miejscu, najlepiej w słabo nasłonecznionej części działki i z dala od drzew. Spadające liście i gałęzie mogą bowiem zanieczyścić ziemię i pogorszyć jej jakość. Gleba z wykopu będzie różna w poszczególnych warstwach. Żyzna ziemia ogrodowa znajduje się na samej górze i taką ziemię można wykorzystać do zakładania ogródka jako podłoże przy sadzeniu roślin i drzewek. Żyzna gleba próchnicza ma około 30 cm.
Przeczytaj również: Czym charakteryzują się ścianki berlińskie?
Kolejną warstwę stanowi tak zwana martwica – jest to świetny materiał do wykonywania nasypów i formowania pagórków oraz tworzenia podłoża przed budową tarasów czy też skalniaków. Martwicą zniwelować można nierówności terenowe, zwłaszcza jeśli działka jest mocno pofalowana. Prace ziemne najlepiej zlecić specjalistom, którzy dysponują ciężkim sprzętem. Kraz – wykopy Gdynia zajmuje się niwelacją terenów oraz korygowaniem nierówności i przygotowywaniem działek do budowy fundamentów. Marwicę można wymieszać z glebą żyzną i poprawić jej jakość poprzez kompostowanie. Rozprowadzoną na działce ziemię warto przekopać, dzięki czemu gleba stanie się lepiej dotleniona. Martwica o strukturze gliniastej świetnie sprawdzi się do formowania oczek wodnych.
Do czego nadaje się ziemia z kamieniami?
Ziemia zawierająca skamieliny najczęściej wykorzystywana jest do utwardzania terenu, na przykład przed budową tarasów, podjazdów, ścieżek, ogrodzeń i budowaniem fundamentów. Żwir i kamienie znajdujące się w ziemi z wykopów nadają się także do budowy odwodnienia i systemów drenażowych. Ziemia z kamieniami sprawdza się na terenach podmokłych – pozwala wyrównać i utwardzić teren oraz usprawnić odprowadzanie wody deszczowej. Mieszanka ziemi z gruzem sprawdzi się także do stabilizowania skarp i nasypów – klinujące się kamienie zapobiegną osuwaniu się gleby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana