Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak ocieplać dachy skośne?

Dach skośny, nazywany również wielospadowym, to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć. W naszym kraju inwestorzy najczęściej decydują się na dachy dwuspadowe, charakteryzujące się występowaniem dwóch przeciwległych połaci połączonych w kalenicy. Każdy dach skośny wymaga ocieplenia. Jest to szczególnie istotne, jeżeli znajdujące się pod nim poddasze jest pomieszczeniem użytkowym. Jak ocieplać dachy skośne? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.
Termoizolacja dachu skośnego
Podstawowym zadaniem właścicieli budynków z tradycyjnym dachem skośnym jest wykonanie odpowiedniej termoizolacji pokrycia. Warstwa ta odpowiada za ochronę domu przed nadmiernymi stratami energii cieplnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że to właśnie przez dach ulatnia się najwięcej ciepła. Według różnych obliczeń jest to od 20 do 30% energii skumulowanej wewnątrz. Brak skutecznej termoizolacji powoduje znaczne straty ciepła, a co za tym idzie, zwiększenie kosztów eksploatacji obiektu.
Przeczytaj również: Kiedy izolacja w budynku wymaga naprawy?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inbud z Gdyni, hurtowni izolacji technicznych i budowlanych: Gdy poddasze pełni funkcję pomieszczenia użytkowego, niezwykle istotne jest prawidłowe ocieplenie wszystkich połaci dachu. Można zrobić to na dwa sposoby – od strony poddasza lub pokrycia. Popularniejszą metodą jest izolacja od środka. Eliminuje to konieczność rozbiórki pokrycia, co w praktyce jest dużo trudniejsze od demontażu okładziny na skosach wewnątrz budynku. Materiałem wykorzystywanym do ocieplenia większości dachów skośnych jest wysokiej jakości wełna mineralna. Użycie lekkich i sprężystych mat o niewielkiej gęstości jest nie tylko wygodne, ale i w pełni bezpieczne. Wełna charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu gwarantuje znakomite właściwości termoizolacyjne. Jest materiałem niepalnym, nie podsyca płomieni i nie przyczynia do rozwoju ognia.
Czy dach skośny wymaga hydroizolacji?
Hydroizolacja to warstwa odpowiadająca za ochronę dachu przed szkodliwym działaniem wody oraz rozwojem grzybów, bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Jej brak może doprowadzić do wnikania wody w głąb ocieplenia. Konsekwencją tego zjawiska jest zniszczenie termoizolacji oraz konieczność przeprowadzenie kompleksowego remontu całego pokrycia. Dlatego też ponad warstwą z wełny mineralnej należy ułożyć hydroizolację w postaci folii, papy, masy uszczelniającej lub powłoki żywicznej. Wykonanie izolacji przeciwwodnej to skuteczny sposób na ochronę przed wilgocią, mogącą doprowadzić do powstania pleśni i uszkodzeń mechanicznych dachu. Hydroizolacja nie jest konieczna wyłącznie na pokryciach z gontu bitumicznego i blachy płaskiej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana