Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wygląda sporządzanie kosztorysu budowlanego? Czy można to zrobić samemu?

Spis treści
- Rodzaje kosztorysów budowlanych
- Jak napisać kosztorys budowlany? Co powinien zawierać?
- Kto wykonuje kosztorys budowlany?
Niezależnie od tego czy zamierzamy zrobić remont, wybudować dom czy przeprowadzić inwestycję na wielką skalę, konieczne będzie sporządzenie kosztorysu budowlanego. Dokument ten jest bowiem podstawą zawarcia umowy pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są rodzaje kosztorysów oraz co się znajduje w takim dokumentach.
Rodzaje kosztorysów budowlanych
Przygotowanie kosztorysu to zadanie żmudne, wymagające skupienia i cierpliwości. Trzeba w nim bowiem ująć wszystkie istotnie informacje i starannie je opisać. W jakim celu sporządza się kosztorys budowlany? Opracowanie takiego dokumentu pozwala jeszcze w fazie projektu oszacować koszty, jakie będą musiały zostać poniesione, aby przeprowadzić inwestycję. Co więcej, jest pożądany, a czasem nawet wymagany przez bank bądź inną instytucję publiczną podczas procesu przyznawania dotacji lub kredytu.
Przeczytaj również: W jaki sposób sporządza się kosztorysy budowlane?
Można wyróżnić co najmniej cztery rodzaje kosztorysów budowlanych:
-
ofertowy – przygotowywany przez przedsiębiorstwa, które chcą wziąć udział w przetargu,
-
inwestorski – jest podstawą negocjacji z potencjalnymi wykonawcami robót budowlanych,
-
zamienny – uwzględnia ewentualne korekty w zakresie wykorzystywanych technologii w procesie inwestycyjnym lub ilości wykonywanych robót oszacowanych początkowo za pośrednictwem obmiaru,
-
powykonawczy – sporządza się go dopiero po zakończeniu wszelkich inwestycji związanych z budową, stanowi zbiór rzeczywistych wydatków.
Jak napisać kosztorys budowlany? Co powinien zawierać?
Pomimo funkcjonowania różnych rodzajów kosztorysu budowlanego, można wyróżnić kilka stałych elementów, które uporządkują nam dokument. Dokument ten w wersji uproszczonej powinien zawierać:
-
dane, adres firmy, zakres prac, koszty budowy,
-
wyszczególnienie kosztów związanych z zakupem projektu oraz spełnieniem wszelkich potrzebnych formalności prawnych,
-
wyróżnienie wydatków na budowę konstrukcji i innych pobocznych elementów obiektu,
-
wyodrębnienie kosztów związanych z wykonaniem wiat, altan, dachów (w zależności od rodzaju wykonywanej inwestycji),
-
informacje na temat potrzebnych prac stolarskich wykonywanych już przy gotowej konstrukcji budynku,
-
informacje dotyczące prac wykończeniowych wykonywanych wewnątrz surowego budynku.
Kto wykonuje kosztorys budowlany?
Zadanie przygotowania kosztorysu budowlanego spoczywa na kosztorysancie. Kosztorysantem może być inżynier budowlany, architekt, a także każda inna osoba, ponieważ polskie prawo nie wymaga specjalnych uprawnień do pełnienia tej funkcji. Kosztorys musi jednak spełniać wszelkie wymogi wynikające z przepisów takich jak np. wymogi UE dla inwestycji finansowanych ze środków unijnych i innych.
Samodzielne sporządzanie kosztorysów budowlanych może okazać się zbyt wymagające, bowiem wymaga dużo czasu, a także wiedzy na temat potrzebnych materiałów i prac budowlanych, przewidywanego czasu budowy. Konieczne jest skontaktowanie się z firmami budowlanymi w celu poznania rzeczywistych kosztów budowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana