Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy?
Ciągiem kominowym nazywamy siłę, z jaką spaliny powstające w wyniku spalania opału są usuwane z budynku i uwalniane poza nim. Dobry ciąg wpływa na sprawną pracę urządzenia grzewczego i zapewnia bezpieczeństwo korzystania z kominka lub kotła. Na każdym etapie eksploatacji można zadbać o to, by ciąg kominowy był wystarczająco silny. Ma na to wpływ zarówno konstrukcja komina, jak i sposób jego użytkowania. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę!
Prawidłowa konstrukcja komina i dobór parametrów
Aby zapewnić prawidłowy ciąg kominowy, należy starannie dobrać elementy systemu kominowego w domu. Odpowiednia konstrukcja przewodu kominowego, jego przekrój i wysokość komina odgrywają istotną rolę w powstawaniu ciągu kominowego. Dopasowanie ich do urządzenia grzewczego i wielkości budynku pozwala na uzyskanie optymalnych warunków. Liczy się średnica przewodu oraz brak przewężeń. Dość istotne jest także usytuowanie wylotu komina nad powierzchnią dachu – wyższe kominy zazwyczaj dają lepszy ciąg.
Przeczytaj również: Co należy wiedzieć przed zakupem komina systemowego?
Odpowiednia temperatura spalin
Usuwanie spalin to proces, który opiera się na różnicy ciśnień i temperatur. Aby zapewnić wystarczającą siłę wysysającą gazy i opary, muszą być one znacznie cieplejsze, niż otoczenie. Aby uzyskać taki efekt, należy ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza gdy przewód znajduje się na zewnątrz budynku. Producent systemów kominowych Kominflex w Pszczynie ma w swojej ofercie kominy ocieplane, dzięki którym można zapewnić odpowiednią różnicę temperatur między spalinami a temperaturą otoczenia.
Regularna konserwacja i czyszczenie komina
Na dobry ciąg wpływa także stan techniczny komina. Bardzo ważne jest regularne wykonywanie przeglądów kominiarskich i czyszczenie przewodu kominowego, ponieważ wszystkie nierówności na powierzchni wewnętrznej przewodu prowadzą do zaburzenia ciągu. Taki przegląd powinien być wykonywany dwa razy w roku po zakończeniu okresu grzewczego i przed jego rozpoczęciem. Profesjonalna konserwacja komina pozwala zachować jego drożność i usunąć sadzę oraz inne zanieczyszczenia. Wydajne usuwanie spalin z budynku to gwarancja łatwej eksploatacji urządzeń. Zadbaj o prawidłowy ciąg kominowy, aby korzystanie z kominka lub kotła było proste i zapewnij sobie i Twoim bliskim ciepłe wnętrze z powietrzem wolnym od zanieczyszczeń!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana