Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zmierzyć pętlę zwarcia?
Obowiązek odbiorczego i okresowego sprawdzania stanu technicznego instalacji elektrycznej w tym środków ochrony przed porażeniem w budynkach i obiektach określa Prawo budowlane. Najważniejszym elementów kontroli zabezpieczenia przeciwporażeniowego jest pomiar impedancji pętli zwarcia. Dzisiaj wyjaśniamy, w jakim celu i jak mierzy się pętlę zwarcia.
W jakim celu mierzy się impedancję pętli zwarcia?
Norma PN-HD 60364-6 nakazuje kontrolę środków ochrony odpowiedzialnych za samoczynne wyłączanie zasilania poprzez pomiar impedancji pętli zwarcia. Impedancja jest bowiem wielkością charakteryzującą zależność między natężeniem prądu i napięciem w obwodach prądu przemiennego. Pomiar pętli zwarcia ma na celu określenie, czy zabezpieczenie polegające na samoczynnym wyłączaniu zasilania zadziała w określonym czasie zgodnie ze wspomnianą normą. Mówiąc wprost, czy zabezpieczenie instalacji jest wystarczające do ochrony przed poważnym porażaniem prądem elektrycznym.
Kto i kiedy wykonuje pomiar pętli zwarcia?
Prawo budowane nakazuje obowiązek wykonywania przeglądów instalacji elektrycznej co najmniej raz na 5 lat. W wielu przypadkach warto przeprowadzać je częściej. Przegląd instalacji elektrycznej umożliwia weryfikację jej stanu technicznego. Sprawdzana jest jakość połączeń osprzętu oraz oporność izolacji przewodów i uziemień. Przy kontroli środków przeciwporażeniowych mierzy się impedancję pętli zwarcia. Pomiary sieci elektroenergetycznej mogą być przeprowadzane jedynie przez uprawnione firmy. Dobrym przykładem jest przedsiębiorstwo WI-KO-MA z Rybnika, które wykonuje też instalacje IT i alarmowe, zajmuje się montażem instalacji odgromowych i systemów kontroli dostępu.
Jak wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia?
Pomiar pętli zwarcia można dokonać dwoma sposobami – technicznym i spadku napięcia. Przy metodzie technicznej stosuje się amperomierz i woltomierz. Dokonuje się osobno dwóch pomiarów, reaktancji pętli zwarciowej i rezystancji. Suma geometryczna obydwu wartości będzie wyznacznikiem impedancji pętli zwarcie. Częściej stosowaną metodą jest pomiar spadku napięcia. Najpierw mierzy się spadek napięcia w obwodzie bez obciążenia, a następnie dokonuje pomiaru napięcia z dodatkowego, regulowanym obciążeniem. Testy metodą spadku napięcia przeprowadza się specjalistycznymi miernikami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana