Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany przy przewiertach horyzontalnych?
Nowoczesne technologie w budownictwie pozwalają na znacznie szybszą, tańszą i łatwiejszą realizację wielu uciążliwych robót. Przykładem są przewierty horyzontalne, czyli nowoczesna alternatywa dla prac ziemnych wykopowych. Na czym dokładnie polega ta metoda, jakie ma zalety i jaki rodzaj maszyn jest niezbędny do jej realizacji? Wyjaśniamy.
Co to są przewierty horyzontalne?
Przewierty horyzontalne to bezwykopowa metoda pozwalająca na wykonanie precyzyjnego otworu w ziemi w kierunku poziomym. Celem jest utworzenie tras dla podziemnej infrastruktury, które w tradycyjnej metodzie wymagają wykonania wykopów i zaangażowanie ciężkiego sprzętu budowlanego. Przewierty horyzontalne znajdują zastosowanie w wielu różnych obszarach. Wśród kilku przykładowych można wymienić m.in.:
Przeczytaj również: Co wyróżnia przewierty horyzontalne?
budowę tuneli i innych konstrukcji podziemnych;
budowę instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, teletechnicznych itp.;
tworzenie przejść infrastrukturalnych pod zbiornikami wodnymi.
Usługi profesjonalnych przewiertów horyzontalnych oferuje dziś coraz więcej firm w Polsce. Jedną z nich jest wykonawca prac wiertniczych KRECIK z siedzibą w Suszu (województwo warmińsko-mazurskie).
Zalety wiercenia horyzontalnego
Innowacyjna technologia przewiertów horyzontalnych to znaczne ułatwienie dla wielu przedsiębiorców. Wśród najważniejszych zalet tego rozwiązania należy wskazać:
brak konieczności prowadzenia wykopów;
oszczędność czasu i pieniędzy;
precyzja wykonywania odwiertu;
brak ryzyka kolizji z istniejącymi instalacjami.
Co więcej, w przeciwieństwie do robót odkrywkowych, przewierty sterowane nie wymagają rozkopywania i odtwarzania nawierzchni, a co za tym idzie – nie paraliżują ruchu komunikacyjnego i nie ingerują w środowisko naturalne.
Wiertnica horyzontalna
Horyzontalne przewierty sterowane nie mogą się obyć bez zastosowania wiertnicy horyzontalnej. Urządzenie to jest zdecydowanie najistotniejszym sprzętem w procesie wykonywania poziomych odwiertów. Wiertnica horyzontalna to maszyna o potężnej mocy, niektóre modele mogą dokonywać przewiercień nawet na głębokości 4000 m. Sprzęt wyposażony jest w zaawansowaną elektronikę oraz system zabezpieczeń. Należy wiedzieć, że do obsługiwania wiertnicy konieczne są specjalne uprawnienia i wiedza, a najlepiej także duże doświadczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana