Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie elementy powinny być uwzględnione podczas projektowania publicznych terenów zieleni?
Chociaż rozwój miast wiąże się z coraz większą liczbą konstrukcji betonowych, zarządcy aglomeracji starają się dbać o to, aby w przestrzeniach miejskich nie zabrakło terenów zieleni. To ważne nie tylko ze względu na estetykę i atrakcyjność miasta, ale przede wszystkim – zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców i turystów. Piszemy, co jest ważne na etapie projektowania zieleni w przestrzeniach publicznych.
Znaczenie publicznych terenów zieleni
Obecność drzew, krzewów i innego rodzaju roślinności w centrach i okolicach miast wpływa na ogólne walory estetyczne, ale nie tylko. Tereny zieleni stanowią miejsca odpoczynku od głośnych i zatłoczonych ulic. W takich okolicach często stawia się ławki czy też place zabaw. Poza tym, rośliny produkują ogromne ilości tlenu i pochłaniają szkodliwy dla człowieka dwutlenek węgla. Dowiedziono również, że obecność roślinności wpływa na człowieka uspokajająco i obniża poziom stresu. Nie ulega zatem wątpliwości, że obszary zielone są w miastach niezbędne. Muszą być jednak właściwie przemyślane i zaprojektowane.
Najważniejsze zasady projektowania terenów zieleni
Projektanci terenów zieleni, podobnie jak architekci budynków, nie mogą polegać wyłącznie na swoim zmyśle estetycznym czy własnych upodobaniach. Publiczne tereny zieleni tworzy się dla ludzi i to właśnie ten cel powinien przyświecać specjalistom. To jednak nie wszystko. Trzeba bowiem uwzględnić ograniczenia związane z danym obszarem czy lokalne warunki klimatyczne. Projektowane tereny muszą być stosunkowo łatwe w pielęgnacji, nie wolno także przesadzać ze zbytnim zagęszczeniem czy rozproszeniem roślin. Podczas projektowania bierze się pod uwagę również wzajemne oddziaływanie planowanej zieleni na istniejący ekosystem.
Kto zajmuje się projektowaniem terenów zieleni?
Projektowanie terenów zieleni to wymagające zadanie, które wymaga sporego doświadczenia i rozległej wiedzy z różnych dziedzin. Z tego względu planowaniem publicznych terenów zieleni zajmują się wyłącznie profesjonaliści z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. Na terenie Trójmiasta takie usługi świadczy Pracownia Projektowa Magdaleny Loose. Zespół projektantów tej pracowni zajmuje się także m.in. sporządzaniem: opinii dendrologicznych, wniosków o wycinkę, koncepcji i wielu innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana