Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie normy spełniają kotły 5 klasy?
Paliwa kopalne pozostają podstawowym źródłem energii dla większości gospodarstw domowych i firm. Z uwagi na wymogi związane z ekologią urządzenia grzewcze przeznaczone dla użytkowników indywidualnych muszą spełniać postanowienia norm dotyczących emisji ubocznych produktów spalania, które mogą powodować zanieczyszczenie powietrza i przyczyniać się do powstawania smogu. Kotły 5 klasy są jednak pod tym względem bardzo bezpieczne.
Znaczenie norm emisji i ich rodzaje
Wszystkie urządzenia grzewcze wykorzystujące paliwa kopalne podczas pracy emitują pewną ilość gazów oraz zanieczyszczeń powietrza, a ich ilość jest uzależniona zarówno od rodzaju i jakości używanego opału, jak i zastosowanych rozwiązań technicznych, wpływających na temperaturę spalania, przesądzającą o rodzaju i stężeniu opuszczających palenisko wraz z dymem lub spalinami produktów ubocznych. Ze względu na narastający problem z jakością powietrza powstały normy określające maksymalną zawartość, głównych potencjalnie szkodliwych substancji emitowanych przy spalaniu. W myśl wprowadzonych regulacji warunkiem dopuszczenia do sprzedaży stało się spełnianie przez dany model obowiązujących wymogów. W przypadku kotłów 5 klasy chodziło o postanowienia z PN-EN 303-5:2012. Po niedawnej zmianie przepisów w grę wchodzą nieco poszerzone zasady z normy Ecodesign, gdzie dodano wymóg sprawdzania emisji przy 30% obciążeniu oraz próg dla tlenków azotu.
Parametry kotłów 5 klasy i kotłów Ecodesign
Kotły 5 klasy to urządzenia spełniające zapisy normy PN-EN 303-5:2012. Zgodnie z nią muszą one osiągać efektywność energetyczną na poziomie między 87 a 89%. Jeżeli chodzi o emisję pyłu, to nie może ona przekraczać 40 mg/m3, a w przypadku tlenku węgla 500 mg/m3. Gdy w grę wchodzą organiczne związki gazowe, to próg stężenia sięga 20 mg/m3 podczas pracy. Wszystkie wartości są liczone przy obciążeniu nominalnym oraz w czasie działania z obciążeniem zredukowanym do 30% wartości nominalnej. Gdy chodzi o kotły Ecodesign, wartości pomiarów są przedstawiane jako średnia ważona w 15% dla obciążenia nominalnego i w 85% dla obciążenia redukowanego. Pod uwagę bierze się też emisję tlenków azotu. Kotły spełniające wymogi klasy 5 i Ecodesign oferuje firma Kotły Grzewcze Dragon, sprzedająca urządzenia na ekogroszek i pellet drzewny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana