Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy i na jakich zasadach można wykorzystać obraz z monitoringu?
Monitoring wizyjny to szeroko stosowana metoda ochrony osób i znajdującego się w obiektach różnego typu mienia. Wykazuje skuteczne działanie prewencyjne, a w przypadku włamania lub kradzieży pomaga w ujęciu sprawców. Przy instalacji takiego systemu trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zasad ochrony danych osobowych oraz poinformowaniu użytkowników obiektu o rejestrowaniu ich wizerunku. Wyjaśniamy, kiedy można wykorzystać nagrania z monitoringu.
Nagrania z udziałem osoby zainteresowanej
Monitoring wizyjny może być wykorzystywany do nadzoru w budynkach użyteczności publicznej, siedzibach przedsiębiorstw czy też na prywatnych posesjach. Montując taki system, trzeba pamiętać o poinformowaniu osób postronnych o możliwości rejestrowania ich wizerunku. Jest to konieczne nie tylko w obiektach użytkowych czy firmach, ale również, gdy monitorujesz teren prywatny, a instalacja zapisuje też obraz z przyległej drogi lub chodnika.
Jak tłumaczą eksperci z firmy Electronics Box zajmującej się ochroną firm w Łodzi i okolicach, zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi osoba zarejestrowana na nagraniu ma prawo otrzymać jego kopię, nawet bez wskazywania celu pozyskania materiału. Administrator danych powinien jednak zadbać o zweryfikowanie tożsamości osoby zainteresowanej, aby potwierdzić, że to faktycznie ona znajduje się na nagraniu. Nie może jednak prosić o informacje, których nie posiada, np. szczegółowe dane z dokumentu tożsamości.
Udostępnianie nagrań osobom trzecim
Jeśli na nagraniu znajdują się również inne osoby oprócz wnioskującej o wydanie kopii, udostępnienie materiału może być traktowane jako naruszenie prywatności. Jednocześnie administrator danych nie może odmówić osobie zainteresowanej wydania nagrań z jej udziałem, jednak żądanie to powinno być uzasadnione. W takim przypadku dobrą praktyką jest utajnienie wizerunków innych osób widocznych na nagraniu, np. poprzez komputerową obróbkę nagrań.
Zdarza się jednak, że ujawnienie zarejestrowanych przez monitoring wizerunków osób postronnych jest konieczne np. do ustalenia sprawcy wypadku czy kradzieży. Wówczas to administrator danych, czyli najczęściej właściciel nagrania musi ocenić zasadność żądania. Aby uniknąć roszczeń spowodowanych upublicznieniem wizerunku bez zgody, najbezpieczniej będzie w takiej sytuacji udostępnić nagrania jedynie upoważnionym organom np. Policji lub na wniosek ubezpieczyciela.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana