Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kim jest doradca inwestycyjny i czy warto skorzystać z jego usług?
Zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ klienci powierzają doradcy inwestycyjnemu swoje pieniądze. Nic dziwnego, że do jego wykonywania potrzebna jest wiarygodność i nieposzlakowana opinia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakiej sytuacji warto skorzystać z usług doradcy inwestycyjnego oraz jakie korzyści płyną z takiej współpracy.
Kto może być doradcą inwestycyjnym?
Podobnie jak doradca podatkowy, tak samo doradca inwestycyjny jest zawodem regulowanym prawnie. Porad w zakresie inwestowania może udzielać osoba, która spełnia następujące warunki:
posiada pełnię praw publicznych i zdolności do czynności prawnych,
jest niekarana za przestępstwo skarbowe, przeciw mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
zdała trzyetapowy egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego.
Aby zdać egzamin na doradcę inwestycyjnego, trzeba wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekonomii, prawa i finansów. Pierwszy etap składa się ze 110 pytań jednokrotnego wyboru i trwa 5 godzin. Żeby przejść dalej, trzeba uzyskać minimum 135 punktów z 220 możliwych. Rozwiązywanie zadań otwartych podczas drugiego etapu egzaminu również trwa 5 godzin – po godzinie na jedno zadanie. Na tym samym polega etap trzeci, jednak trwa on znacznie krócej, bo 2 godziny i sprawdza znajomość innych zagadnień niż w etapie drugim. W etapie drugim i trzecim wymagane jest uzyskanie minimum 51% punktów. Warto wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak licencja doradcy inwestycyjnego. Licencje wydawane przez instytucje szkoleniowe nie mają żadnego umocowania w prawie.
Czym zajmuje się doradca inwestycyjny?
Specjaliści od inwestowania zatrudniani są najczęściej w bankach, domach maklerskich lub funduszach inwestycyjnych bądź pracują z klientami indywidualnymi. Do zadań doradcy inwestycyjnego należy między innymi:
ustalanie najkorzystniejszej strategii lokowania środków przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej,
pomoc w zbudowaniu dopasowanego do potrzeb portfela aktywów,
analiza sytuacji gospodarczej i szukanie rozwiązań pozwalających osiągać zyski,
ocena ryzyka inwestycji,
pomoc w zabezpieczeniu pieniędzy bądź oszczędności przed postępującą inflacją.
Zasugerowanie klientowi jakichkolwiek działań musi być poprzedzone wnikliwą i szczegółową rozmową dotyczącą wielkości aktywów, jakimi dysponuje klient oraz jego oczekiwań. Dopiero wtedy doradca jest w stanie określić ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją oraz prognozować zysk.
Kiedy warto skorzystać z usług doradcy inwestycyjnego?
Przyjmuje się, że z usług doradztwa inwestycyjnego należy korzystać w momencie posiadania minimum 2 milionów złotych aktywów. Działania podejmowane w porozumieniu z doradcą inwestycyjnym są bezpieczne – jest on osobą wykwalifikowaną i posiada szeroką wiedzę na temat rynków finansowych.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że doradca finansowy i doradca inwestycyjny to nie jest to samo! Żeby być doradcą finansowym, nie trzeba spełniać żadnych wymagań, może się nim nazwać każdy. Z kolei doradca inwestycyjny to osoba o wiedzy potwierdzonej państwowym egzaminem. Pełna lista doradców inwestycyjnych wraz z numerem i datą wpisu na listę jest umieszczona na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana