Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody ochrony konstrukcji budynków przed ogniem
Zagrożenia pożarowe mogą doprowadzić do odniesienia przez użytkowników budynku poważnych obrażeń, a nawet spowodować ich śmierć, a także przyczynić się do strat materialnych. Wśród problemów powodowanych przez ogień znajdują się także uszkodzenia konstrukcji obiektu budowlanego, które mogą przyczynić się do jego całkowitego lub częściowego zawalenia, powiększając liczbę ofiar i skalę zniszczeń. Sytuacji takiej można jednak zaradzić.
Dlaczego zabezpieczenie konstrukcji budynku ma tak duże znaczenie?
Materiały stosowane w budownictwie muszą mieć odpowiednią klasę reakcji na ogień, jednak elementy konstrukcyjne w wielu przypadkach będą wymagały zastosowania dodatkowych zabezpieczeń ogniochronnych, które nie dopuszczą do ich kontaktu z wysoką temperaturą, płomieniami i dymem. Ochrony wymagają elementy nośne wykonane ze stali np. słupy, filary, belki oraz stężenia, a także zrobione z drewna m.in. więźba dachowa lub stropy. W niektórych przypadkach osłonięty musi zostać także żelbet ze względu na znajdujące się w nim zbrojenia. Zabezpieczenia mogą mieć różną postać – izolacji pasywnych termicznie, które oddzielają od ognia i temperatury (paneli, ścian, sufitów podwieszanych czy otulin nałożonych na ich powierzchnię) albo izolacji reaktywnych, które pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoje właściwości, pochłaniając nadmiar energii cieplnej lub działając uszczelniająco. Będą one dobrym uzupełnieniem dla zamontowanej w obiekcie ochrony przeciwpożarowej, np. w postaci instalacji tryskaczowej.
Przeczytaj również: Jakie zalety ma malowanie ognioochronne?
Rodzaje zabezpieczeń ogniochronnych
Funkcje zabezpieczenia ogniochronnego mogą pełnić izolacje powłokowe, masy natryskowe oraz płyty ogniochronne. Powłoki zabezpieczające mają zwykle postać farb lub impregnatów, które pęcznieją pod wpływem temperatury, tworząc niepalną warstwę termoizolacyjną. Masy natryskowe stanowią połączenie izolacji termicznej, np. wełny mineralnej oraz spoiwa, które łączy ją z podłożem oddzielającym od wysokiej temperatury. Płyty ogniochronne wykorzystuje się jako okładziny albo przygotowuje się z nich konstrukcje osłonowe. Firma Pirotoks z Katowic specjalizująca się w ochronie ppoż. zajmuje się doborem oraz instalacją zabezpieczeń przeciwpożarowych różnych typów od materiałów ogniochronnych po SSP i SUG.
Przeczytaj również: Gdzie należy stosować dźwiękowe systemy ostrzegawcze?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana