Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega stabilizacja skarp?
Stabilizacja skarp, czyli ich wzmocnienie pozwala zabezpieczyć powierzchnię przed niekontrolowanymi ruchami osuwiskowymi oraz wypłukiwaniem ziemi. Równocześnie się wzmaga się nachylenie i daje większą powierzchnię użytkową skarpy. Na czym dokładnie polega stabilizacja oraz jakie zasady należy stosować?
Jak stabilizuje się skarpy?
Najpopularniejszym sposobem na stabilizację skarp, jest zastosowanie kotew gruntowych, które wchodzą w skład systemu geokomórkowego. Komórki układane pochyło na skarpie stanowią wzmocnienie i zabezpieczenie. To solidna konstrukcja, która wyróżnia się również dużą stabilnością, ponieważ najmniejszy element obudowy kotwy jest dokładnie sprawdzany. Technika ta zapewnia równowagę ścianek. Inną popularną propozycją są zabezpieczenia wykopów w formie iniekcyjnej stabilizacji. Za pomocą małośrednicowych otworów iniekcyjnych likwiduje się pustki, które powstają w gruncie. Specjalne mieszaniny z zawartością spoiw mineralnych wzmacniają konstrukcję, a także powodują, że budowle znacznie lepiej łączą się z górotworem.
Co jeszcze sprawdzi się do stabilizacji skarpy?
W rozwiązywaniu problemów geotechnicznych chętnie korzysta się z pali do przenoszenia obciążeń od obiektów kubaturowych różnego przeznaczenia budowli hydrotechnicznych itd. Stosowane są również do wzmocnienia masywu gruntowego w celu mobilizacji sił stabilizujących, przeciwstawiających się procesom osuwiskowym. Aby skutecznie zabezpieczyć teren przed osuwiskami, należy uregulować stosunki wodne na danym obszarze. W tym przypadku sprawdzą się studnie odwadniające, aby obniżyć zwierciadło wód gruntowych. Każdą z tych metod oferują m.in. profesjonalne usługi geologiczno-inżynieryjne GEOTEST, które ponad wszystko cenią sobie bezpieczeństwo swoich Klientów.
Dlaczego należy stabilizować skarpy?
Trzeba pamiętać, że wszystkie naturalne zbocza poddawane są nieustannemu działaniu erozji – a więc każde z nich wymaga ochrony. Dzięki profesjonalnej stabilizacji skarp można skutecznie zapobiec utracie cennego gruntu i zwiększyć tym samym powierzchnię użytkową terenu. To także sposób, który pozwala poprawić poziom bezpieczeństwa i zredukować ryzyko nagłych osuwisk. Warto korzystać z usług, które cenią sobie bezpieczeństwo i stawiają na pierwszym miejscu dobro Klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana