Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze elementy instalacji wodnej

Spis treści
- Z czego wykonuje się systemy rur do instalacji wodnej?
- Jak łączy się rury w instalacji wodnej?
- Co jeszcze wchodzi w skład instalacji wodnej?
Instalacja wodna jest jedną z ważniejszych w budynkach mieszkalnych oraz lokalach użytkowych. To dzięki niej w domach, biurowcach, czy hotelach mamy swobodny dostęp do zimnej oraz ciepłej wody. Z czego składa się instalacja wodna i co warto wiedzieć przed jej wykonaniem? Sprawdźmy najważniejsze informacje.
Z czego wykonuje się systemy rur do instalacji wodnej?
Doprowadzenie wody do budynku oraz rozprowadzenie jej po wnętrzach odbywa się przy użyciu systemu rur. Instalacje wod-kan mogą być wykonane z miedzi oraz tworzywa sztucznego. Rury miedziane charakteryzują się dużą odpornością na zamarzanie, są proste w montażu oraz bardzo lekkie. Ponadto są trwałe, a także miękkie, przez co łatwo dostosować ich kształt do indywidualnych potrzeb. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że mogą ulegać korozji. Z kolei rury wykonane z tworzywa sztucznego są obojętne chemicznie oraz całkowicie odporne na korodowanie. Cechuje je lekkość oraz łatwość montażu. Do wad tego materiału można zaliczyć to, że łatwo się odkształca. Niezależnie, na jaki rodzaj rur się zdecydujemy, warto wykonanie instalacji zlecić profesjonalistom takim, jak firma instalacyjna INSIDE.
Jak łączy się rury w instalacji wodnej?
Poza samymi rurami kluczowym ogniwem instalacji wodnej są elementy, które trwale łączą ze sobą poszczególne rury, tworząc system. W tym celu używa się łączników oraz kształtników. Zalicza się do nich między innymi:
-
kolanka,
-
mufy,
-
nyple,
-
złączki,
-
zawory,
-
filtry,
-
wodomierze,
-
trójniki,
-
czwórniki.
Wybór odpowiednich łączników i kształtników jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na szczelność instalacji, poprawny kierunek biegu wody oraz zapewnia prawidłowe ciśnienie.
Co jeszcze wchodzi w skład instalacji wodnej?
Rury i elementy je łączące są tą częścią instalacji wodnej, której nie widać we wnętrzach. Natomiast widocznym elementem jest armatura. Należą do niej oczywiście baterie, które odpowiadają za funkcjonalność i design umywalek, wanien oraz pryszniców. Warto starannie zaplanować ich wybór i rozmieszczenie. Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania projektu instalacji wodnej, dzięki czemu uzyskamy przemyślany i praktyczny efekt a w przyszłości unikniemy kosztownych przeróbek. Dodatkowo instalator będzie mógł szybko i sprawnie wykonać montaż zgodnie z projektem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana