Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Przegląd i konserwacja hydrantów
Obiekty budowlane oraz przylegające do nich tereny zwykle objęte są szeroko zakrojoną ochroną antypożarową. Zmniejszeniu wybuchu ognia, a także jego wykrywania i zwalczania sprzyja wykorzystywanie odpowiednich urządzeń przeciwpożarowych, do których zalicza się m.in. hydranty wewnętrzne i zewnętrzne, a także zawory hydrantowe. Sprawne działanie tego sprzętu zależy od jego regularnego serwisowania. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce!
Przeglądy i naprawa hydrantów wewnętrznych – ogólne zasady
W świetle obowiązującego prawa wszystkie hydranty znajdujące się w budynku i na zewnątrz muszą być wyprodukowane zgodnie z projektem zatwierdzonym przez kompetentnego rzeczoznawcę. Ich dopuszczenie do powszechnego użytku uzależnione jest od wcześniejszego przejścia określonych testów i badań. Rutynowe przeglądy tych urządzeń należy wykonywać co najmniej raz w roku. Zadanie to najlepiej jest powierzyć doświadczonemu specjaliście zatrudnionemu przez taki podmiot jak np. firma PROTECT 4 z Krakowa świadcząca usługi przeciwpożarowe. Odpowiednio przeszkolona osoba dysponująca rozległą wiedzą fachową oraz nowoczesnym sprzętem w trakcie czynności kontrolnych sprawdza oznakowanie hydrantu, możliwość jego łatwego otwarcia oraz sprawność działania poszczególnych elementów składowych mechanizmu. Wykonuje także pomiary ciśnienia statycznego i dynamicznego. Hydrant po przeglądzie oznacza się etykietą z napisem „SPRAWDZONY”. W przypadku stwierdzenia konieczności przeprowadzenia poważniejszych napraw na obudowie sprzętu pozostawia się oznaczenie „USZKODZONY”. O zauważonych nieprawidłowościach informuje się też właściciela sprzętu.
Kontrolowanie stanu hydrantów zewnętrznych w praktyce
Podobnie jak hydranty wewnętrzne, także modele zewnętrzne wymagają corocznego przeglądu i konserwacji. Spełnienie tego obowiązku leży w gestii miejscowego operatora sieci wodociągowej i kanalizacyjnej albo właściciela nieruchomości prywatnej. Przegląd hydrantów w Krakowie i innych miastach, przeprowadzany jest w odpowiedni sposób. Najpierw ocenia się prawidłowość oznaczenia sprzętu, a następnie czyści cię stojak hydrantowy. Później mierzy się ciśnienie statyczne i dynamiczne. Po wykonaniu tych czynności należy sporządzić dokumentację potwierdzającą przegląd, a także protokół z pomiaru wydajności hydrantu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana