Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Sprawozdawczość dotycząca oczyszczalni ścieków
Nieczystości płynne zawierają substancje, które mogą doprowadzić do skażenia wód gruntowych lub podziemnych, przed ich ponownym wprowadzeniem do ekosystemu muszą więc zostać poddane procesowi oczyszczania. Obowiązek właściwego zagospodarowywania ścieków komunalnych spoczywa zwykle na jednostkach samorządu terytorialnego, a jego realizacja wymaga odpowiedniego udokumentowania podejmowanych w tym zakresie działań.
Jakie obowiązki sprawozdawcze wiążą się z pracą oczyszczalni ścieków?
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo wodne jednostki samorządu terytorialnego za pośrednictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta są zobowiązane do przekazania właściwemu terytorialnie wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i odpowiedniemu dyrektorowi regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie sprawozdania dotyczącego sposobu zagospodarowania nieczystości płynnych na obszarze znajdującym się w ich pieczy. Dokumenty powinny być nadsyłane za poprzedni rok kalendarzowy i powstawać na podstawie danych na temat funkcjonującej na terenie gminy bądź miasta infrastruktury, w tym działającej oczyszczalni ścieków. Władze lokalne powinny więc przykładać szczególną wagę do ich prawidłowego funkcjonowania, dbając o fachową obsługę i serwis oczyszczalni. Jest to o tyle ważne, że naruszenia istniejących regulacji są obwarowane wysokimi karami.
Co powinno znaleźć się w sprawozdaniu?
Sprawozdanie dotyczące gospodarowania nieczystościami płynnymi musi zawierać informacje o liczbie zbiorników bezodpływowych, czyli tzw. szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków znajdujących się na terenie gminy. Wymagane będą też dane o liczbie właścicieli nieruchomości, od których odbierano nieczystości płynne, a ponadto liczbie osób zameldowanych pod adresem nieruchomości, gdzie jest umieszczony konkretny zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. W dokumentacji zamieszcza się ilość nieczystości płynnych odebranych z terenu gminy z uwzględnieniem ścieków bytowych oraz przemysłowych, a ponadto ilości wody pobranej przez użytkowników niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej. W sprawozdaniu określa się też, do jakich stacji zlewnych przekazano odbierane nieczystości. Firma Gea-Nova z Józefowa zajmuje się pracami serwisowymi w oczyszczalniach ścieków, w tym ich rozruchem oraz czyszczeniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana