Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób przeprowadzane jest wiercenie rdzeniowe?
Wśród różnorodnych technik wykonywania otworów na potrzeby przeprowadzenia geologicznych badań gruntu wyróżnić można między innymi wiercenie rdzeniowe. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. Dowiesz się z niego wobec tego, na czym polega wiercenie rdzeniowe oraz w jaki sposób i w jakim celu jest ono wykonywane.
Czym jest wiercenie rdzeniowe?
Wiercenie rdzeniowe zaliczane jest do technik wiercenia metodą obrotową wykorzystywaną podczas przeprowadzania odwiertów geologicznych. Najczęściej wykonywane jest ono z zastosowaniem wiertnic małośrednicowych wyposażonych w specjalistyczne koronki wiertnicze. Wiercenie rdzeniowe polega na wykonywaniu równych, cylindrycznych otworów o różnych średnicach, które pozwalają pozyskać rdzeń gruntu, przyjmującego postać słupka materiału, który następnie poddawany jest badaniom geologicznym. W przypadku wykonywania tego typu odwiertów istotne jest to, aby przeprowadzane było ono bez zastosowania udaru, gdyż wywoływane przez niego drgania mogłyby uszkodzić pobraną próbkę gruntu lub skały.
W jaki sposób przeprowadza się wiercenie rdzeniowe?
Pozyskiwanie próbek rdzeniowych podłoża z zastosowaniem wiercenia rdzeniowego, które w Szczecinie i okolicach oferuje firma świadcząca usługi geologiczno-inżynierskie GEOPROJEKT może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to klasyczne wiercenie rdzeniowe. W jego przypadku rdzeniówka mocowana jest na przewodzie wiertniczym, a następnie wyciągana wraz z nim oraz pozyskanym rdzeniem gruntu. Drugą metodą jest natomiast wyrzutowe wiercenie rdzeniowe, które przeprowadzane jest z zastosowaniem specjalistycznej rury. Wpuszczana jest ona do otworu wiertniczego, a następnie wyciągana wraz z pobranym materiałem.
W jakich przypadkach wykonywane jest wiercenie rdzeniowe?
Wiercenie rdzeniowe gruntu przeprowadzane jest w celu pozyskania jego próbek, które transportowane są do laboratorium i poddawane badaniom geologicznym. Tego typu badania pozwalają natomiast na ustalenie warunków geologiczno-inżynierskich występujących na danym terenie, które są niezbędne przy projektowaniu obiektów infrastrukturowych, inżynieryjnych czy też wielkokubaturowych. Oprócz tego wiercenie rdzeniowe może także dostarczyć informacji na temat surowców naturalnych na obszarze jego przeprowadzania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana