Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wodoprzepuszczalność jako ważny parametr przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje umożliwiające gromadzenie oraz sprawne odprowadzanie zanieczyszczeń produkowanych przez gospodarstwa domowe. Systemy te montowane są głównie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich nieprzyłączonych do publicznej sieci kanalizacji. O wyborze konkretnego modelu oczyszczalni decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest wodoprzepuszczalność gruntu, na którym znajduje się działka.
Jakie oczyszczalnie przydomowe są obecne na rynku?
Na rynku dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Obecnie najpopularniejsze są oczyszczalnie ekologiczne i biologiczne. Różnica pomiędzy nimi dostrzegalna jest zarówno w budowie, jak i sposobie działania.
Przeczytaj również: Błędy przy eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Czego się wystrzegać?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni:
W modelach ekologicznych beztlenowe oczyszczanie ścieków zachodzi w zbiorniku (osadniku gnilnym), natomiast w tlenowe w układzie umieszczonych w ziemi rur nazywanych drenami. W przypadku oczyszczalni biologicznych oba procesy mają miejsce w zbiorniku. Oczyszczona w ten sposób woda nadaje się do późniejszego zastosowania w gospodarstwie – podlewanie roślin, rozrabianie nawozów, mycie pojazdów. Ścieków z oczyszczalni ekologicznej nie można ponownie wykorzystać.
Oba typy instalacji różnią się też sposobem odprowadzania oczyszczonej wody. Ścieki z szamba ekologicznego odprowadzane są do gruntu przy użyciu rozmieszczonego na terenie działki systemu drenów. Wodę z oczyszczalni biologicznych można zrzucać również do cieków wodnych i studni chłonnych.
Model oczyszczalni a rodzaj gleby – co należy wiedzieć?
Rodzaj gleby i związany z nim stopień przepuszczalności gruntu to jeden z najważniejszych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków. Należy bowiem wiedzieć, że warunki wodno-glebowe w znacznym stopniu uzależniają dobór konkretnego modelu oczyszczalni. Przed podjęciem decyzji o budowie warto wykonać więc precyzyjne badania geologiczne pozwalające ocenić skład i miąższość warstw gleby, a także dokładny poziom wód gruntowych.
W przypadku płaskich terenów z przepuszczalnymi gruntami piaszczystymi lub mieszanymi z dominacją piaszczystych oraz niskim stanem wód podziemnych najlepszym wyborem jest montaż oczyszczalni z drenażem rozsączającym (szambo ekologiczne). Koszt inwestycji w taką oczyszczalnię nie jest wysoki, a jej budowa nieskomplikowana. Jeśli jednak grunt jest ciężki i słabo przepuszcza wodę (glina, ił), a co za tym idzie, jej poziom jest wysoki (2,5 – 5 m), zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór oczyszczalni biologicznej odprowadzającej ścieki do studni chłonnej. W wyjątkowo trudnych warunkach wodno-glebowych jeszcze lepiej sprawdza się oczyszczalnia biologiczna z przepompownią w nasypie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana