Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wpływ temperatur na badania NDT
Badania nieniszczące określane również skrótem NDT przeprowadzane są na metalowych elementach konstrukcyjnych oraz urządzeniach przemysłowych z zastosowaniem metod, które nie ingerują w strukturę materiałów. Ich zadaniem jest wykrycie wszelkich wad badanego elementu w postaci na przykład pęknięć czy ubytków. Aby badania NDT były w pełni miarodajne powinny być jednak przeprowadzane w odpowiednich temperaturach.
W przypadku jakich badań NDT temperatura ma największe znaczenie?
Badania NDT dzielą się na kilka różnorodnych rodzajów pod względem sposobu ich przeprowadzania oraz wykorzystywanych do tego technologii. Dodatkowo dzielą się one również na dwie podgrupy:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o badaniach niszczących DT?
badania nieniszczące objętościowe,
badania nieniszczące powierzchniowe.
To właśnie w przypadku pierwszych z nich niezwykle istotne jest to, aby były one przeprowadzane w odpowiednich temperaturach, gdyż wykonywane są za pomocą metod ultradźwiękowych i radiograficznych, wykorzystywanych między innymi przez Laboratorium Badań Nieniszczących DRACO, bazujących na rozchodzeniu się fal w materiale.
Przeczytaj również: Wykorzystanie badań makrograficznych w diagnostyce połączeń spawanych
Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę każde badanie nieniszczące powinno być przeprowadzane w określonych temperaturach. Przykładowo badania penetracyjne PT należy wykonywać w temperaturze o zakresie od 5 do 50 stopni Celsjusza, a jeśli jest to niemożliwe, należy zastosować specjalistyczny penetrant wysoko lub niskotemperaturowy oraz porównawcze próbki wzorcowe.
Jak temperatury wpływają na poprawność wyników badań nieniszczących?
Zachowanie odpowiednich temperatur podczas przeprowadzania badań nieniszczących, zgodnych z wytycznymi związanymi z daną metodą badawczą jest niezwykle ważne dla uzyskania poprawnych i dokładnych pomiarów. Przykładowo w przypadku badań ultradźwiękowych, bazujących na czasie przelotu fal ultradźwiękowych, prędkość ich przelotu uzależniona jest od temperatury. Dlatego też woda stosowana w tym przypadku w komorze testowej musi mieć zawsze tę samą temperaturę. W innym przypadku dokładność pomiaru może być natomiast zachwiana. Dodatkowo przy przeprowadzaniu badań NDT za pomocą ultradźwięków istotne jest także to, aby temperatura każdego badanego elementu była taka sama. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest z kolei przeprowadzenie skompensowania jej zmienności.
Podsumowując, w przypadku badań nieniszczących temperatury mają ogromne znaczenie dla dokładności wyników przeprowadzanych pomiarów. Dlatego też tak ważne jest to, aby były one utrzymywane na odpowiednim poziomie uzależnionym od stosowanej metody badawczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana