Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wykorzystanie badań makrograficznych w diagnostyce połączeń spawanych
Na jakość złączy spawanych wpływ ma wiele czynników, takich jak, chociażby rodzaj łączonych materiałów, ilość dostarczanej podczas procesu energii oraz geometria. Dlatego też poddawane są one różnorodnym badaniom nieniszczącym, wśród których wyróżnić można między innymi badania makrograficzne. Czym one wobec tego są i w jakim celu się je przeprowadza?
Czym są badania mikrograficzne?
Badania mikrograficzne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje — badania makroskopowe oraz mikroskopowe. Przeprowadzane są one z wykorzystaniem specjalnych mikroskopów optycznych, które zapewniają możliwość powiększenia badanej próbki połączeń spawanych 1800-krotnie. Obok innych badań nieniszczących, takich jak badania wizualne (VT), badania penetracyjne (PT) czy badania ultradźwiękowe (UT), są one najczęściej stosowaną metodą badawczą w diagnostyce połączeń spawanych. Wytyczne związane z badaniami makrograficznymi znaleźć można natomiast w normie EN ISO 17639.9.
Przeczytaj również: Wpływ temperatur na badania NDT
W jakim celu przeprowadza się badania mikrograficzne połączeń spawanych?
Specjalistyczne badania mikrograficzne połączeń spawanych, które przeprowadza między innymi akredytowane laboratorium badań nieniszczących PALAB, wykonywane są w celu skontrolowania mikrostruktury spawów oraz łączonych za ich pomocą metalów. Pozwalają one między innymi na określenie:
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o badaniach niszczących DT?
rodzaju i kształtu napoiny (złącza),
obecności oraz rodzaju niezgodności spawalniczych, a także wad złączy wymienionych w normie EN ISO 6520,
warunków w jakich wykonywane było złącze związanych z metodą oraz parametrami,
rodzaju łączonych materiałów,
wielkości oraz ukształtowania strefy wpływu ciepła,
występowania niezgodności lub wad spawalniczych, takich jak nieciągłości czy też nieprawidłowości strukturalne,
występowania ewentualnych pęknięć makroskopowych i ich rodzaju.
Jak przebiegają badania makrograficzne spoin spawanych?
Badania mikrograficzne spoin spawanych polegają przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu zgładu, czyli próbki. Proces ten polega na jej szlifowaniu zgrubnym oraz dokładnym, a następnie polerowaniu lub trawieniu w zależności od zastosowanej metody badawczej. Przygotowany w ten sposób zgład poddawany jest natomiast obserwacjom pod mikroskopami optycznymi w powiększeniu nie mniejszym niż 30-krotne i mogącym dochodzić nawet do 2000 razy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana