Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety śrub z uchem
Korzystanie ze śrub daje możliwość tworzenia połączeń rozłącznych o dużej wytrzymałości na obciążenia statyczne i dynamiczne, które są jednocześnie łatwe do montażu i demontażu, a ich masa oraz rozmiary w porównaniu z oferowaną odpornością wypadają bardzo dobrze. W zależności od potrzeb wykorzystuje się różne typy śrub, różniące się swoją konstrukcją oraz parametrami. Bardzo ciekawym przypadkiem są śruby z uchem.
Rodzaje śrub i ich zastosowania
Śruby są elementami złącznymi, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie możliwości trwałego, lecz demontowalnego połączenia elementów za sprawą tarcia pojawiającego się między powierzchniami zwojów naciętego na nich gwintu a gwintem znajdującym się na nakrętce lub w odpowiednio przygotowanym otworze. Najczęściej wykonywanymi połączeniami gwintowymi z zastosowaniem śrub są sytuacje, gdy śruba przechodzi przez współosiowe otwory w elementach i ściska je między swym łbem a nakrętką albo przechodzi przez otwór w jednym z elementów i jest wkręcana w drugi. Śruby występują w wersjach z różnymi łbami. Mogą one mieć klasyczny kształt sześciokątny, lecz również walcowaty i mieć otwór pod klucz imbusowy albo torx. Używa się także śrub z łbami grzybkowymi, młoteczkowymi, stożkowymi czy skrzydełkowymi. Szczególnym rodzajem będą jednak śruby z uchem, których zastosowanie zdecydowanie różni się od innych.
Czym charakteryzują się śruby z uchem?
Śruby z uchem nazywane także śrubami z łbem oczkowym wyróżniają się swoją konstrukcją, ponieważ poza nagwintowanym trzpieniem mają stosunkowo szeroki łeb, z którym połączony jest torus lub jego fragment. Bardzo często w łbie znajduje się otwór służący do wkręcania śruby z użyciem klucza imbusowego. Podstawowym zastosowaniem śrub tego typu jest przygotowanie różnych elementów do uniesienia lub przemieszczania z wykorzystaniem rozmaitych zawiesi. Śruby z uchem wkręca się w specjalne punkty mocowania. Z uwagi na konieczność znoszenia dużych obciążeń, śruby z oczkiem wykonuje się w wysokich klasach wytrzymałościowych. Ich zaletą jest to, że można z nich korzystać zarówno stale np. do unoszenia elementów maszyn, jak i czasowo przy transporcie.
Szeroki wybór śrub z uchem oferuje firma Mix-Met. Sprzedaje ona również inne elementy złączne: kołki, nakrętki, nity, kotwy i gwoździe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana