Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zalety szkła emaliowanego
Szkło jest tradycyjnie wykorzystywane do zastosowań architektonicznych, jednak coraz częściej służy nie tylko do wykonywania klasycznych przeszkleń czy przezroczystych fasad, ale również jako barwnego elementu dekoracyjnego o atrakcyjnie wyglądającej i odpornej na zanieczyszczenia powierzchni. W podobny sposób używa się go we wnętrzach, gdzie stanowi ozdobę rozmaitych aranżacji. Potrzebne zabarwienie można uzyskać m.in. dzięki emaliowaniu.
Jak powstaje szkło emaliowane?
Kolorowe szklane tafle są materiałem dekoracyjnym, który jest bardzo chętnie używany w wielu zastosowaniach – zarówno przy wykańczaniu budynków, jak i wytwarzaniu rozmaitych elementów wystroju. Jednym z wyrobów cieszących się największym zainteresowaniem jest szkło emaliowane. W Opolu można je znaleźć w ofercie firmy Mochnik Glass. Powstaje ono przez nałożenie na taflę szkła warstwy emalii o różnej grubości zależnie od tego, czy ma ono być przezroczyste, czy też półprzezroczyste. Jest ona następnie poddawana obróbce termicznej, co pozwala na wytworzenie jednolitej powłoki trwale spojonej ze strukturą materiału bazowego. Emalia może być nanoszona przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia wyposażonego w wałek rozprowadzający ją w postaci warstwy o jednakowej powierzchni, a także w technologii sitodruku, co daje możliwość wykonania niemal dowolnego wzoru. Emalia trafia tylko na jedną stronę tafli.
Zastosowania i właściwości szkła emaliowanego
Szkło emaliowane znajduje wiele różnych zastosowań. Bardzo często jest używane jako komponent elewacji budynków, a także balustrad i rozmaitych przeszkleń – ścianek działowych, szybów wind. Jest stosowane do wykonania szklanych elementów wyposażenia wnętrza – kabin prysznicowych, pasów technicznych nad blatami szafek kuchennych, półek i części mebli np. stołów, szaf czy lad. Jest ono łatwo dostępne w firmie Mochnik Glass z Opola specjalizującej się w dystrybucji i obróbce szkła. Największymi zaletami szkła emaliowanego jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia cieplne, a także mała podatność na zabrudzenia oraz łatwość czyszczenia. Liczy się też szeroka paleta oferowanych kolorów. Plusem będzie także dobre znoszenie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Jest także niepodatne na działanie promieniowania ultrafioletowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana